domStare polskie przysłowie mówi „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Czy aby na pewno?

Jak wiemy w wielu przypadkach okazuje się, że rodzinne szczęście to jedynie miraż. Pozorny obraz pielęgnowany specjalnie na potrzeby pobocznych obserwatorów, którzy nie muszą, a nawet nie powinni znać prawdy. Prawdy, która dowiodłaby, że rodzinne relacje to jedynie skomplikowana plątanina niewygodnych zobowiązań i układów.

By nie popaść w czarną rozpacz tracąc nadzieję, że cokolwiek może się zmienić warto sięgnąć po książkę „Chwile, kurza pamięć”. Bardzo możliwe, że jest to jedna z niewielu pozycji, która dowodzi, że rodzinny dom może być najważniejszym miejscem na świecie.

Autor Wiesław Trawy oferuje czytelnikom pełną ciepła opowieść o rodzinie, rodzktórą tworzą jedyni w swoim rodzaju ludzie. Osoby na wskroś przeciętne, które moglibyśmy poznać w prawdziwym życiu. Pewnym jest, że poznając bohaterów tej pozycji poczujemy się jak „w domu”, i może pierwszy raz w życiu zyskamy pewność, że otaczają nas ludzie na których zawsze można liczyć.

chwile

Główny bohater, a zarazem narrator opowieści to Wiesław, który stopniowo przedstawi nam kolejnych członków swej rodziny.

czasNarracja pełna jest retrospekcji, dzięki czemu zyskamy pełen „wgląd” w opisywane zdarzenia. Gdyby nie świadomość, że mamy do czynienia z autobiograficzną treścią moglibyśmy pomyśleć, że czytamy dobrą powieść psychologiczną. Ale czy czasem nie życie pisze najlepsze historie…?

Książka jest do bólu prawdziwa. Proza życia bywa nieprzewidywalna tyle, że poznając ta rodzinę zdamy sobie sprawę jak bezcenna jest świadomość, że tuż obok stoi ktoś na kogo zawsze można liczyć.

Niewielki cytat z pewnością potwierdzi te słowa:

„Wolność i swoboda? A co to jest niby i dla kogo? Ja ich nie potrzebuję. Bardzo dobrze mi w życiu, gdy jestem w domu, gdy zawsze mam obok siebie tych, których kocham, którzy mnie kochają, na których zawsze mogę liczyć.”

*Wiesław Trawa, „CHWILE. Część pierwsza. Kurza pamięć”, Wydawnictwo Psychoskok 2016, s.426.

więcej:

Cała recenzja: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1017607

http://www.psychoskok.pl/produkt/chwile-czesc-pierwsza-kurza-pamiec/

http://autorzy365.pl/chwile-ktore-wspominam-sa-jak-blyski-flesza_a4909