Wartościowym, godnym polecenia książkom dla dzieci stawia się wysokie wymagania. Najlepiej aby edukowały, wychowywały, zachęcały dodzieci samodzielnego czytania, poszukiwania wartościowej literatury, a nawet zacieśniały rodzinne więzi poprzez zachęcanie do wspólnego czytania.

Oczywiście oczekiwania, które dorośli stawiają książkom kupowanym swym pociechom różnią się od tych stawianych przez same dzieci. Treść, która nam czytacmoże wydawać się banalna i zbyt „powierzchowna” okazuje się w pełni zrozumiała i łatwa w odbiorze dla dziecka, a ilustracje, które my określimy mianem „zbyt prostych” wystarczające, by dopełnić treść. Pamiętajmy bowiem, że obrazki zamieszczane w książkach powinny być dla dzieci zrozumiałe i interesujące bez komentarza.

„Zoo” Tadeusza Grubeckiego jest właśnie taką niepozorną lekturą dla najmłodszych, której treść doskonale dopełniają odzwierciedlającezyrafa rzeczywistość rysunki. Uważam, że warto docenić, iż autor zamiast zainwestować w profesjonalne ilustracje, które powstają za sprawą grafiki komputerowej wysilił się, by uatrakcyjnić lekturę odręcznie wykonanymi pracami. Z pewnością łatwiej byłoby wykupić profesjonalne zdjęcia,(w tym wypadku zwierząt), ale myślę, że wtedy książka straciłaby swój urok.

zoo

W tym miejscu należy zdradzić, że do tytułowego „Zoo” zaprasza nas Wiktoria (wnuczka autora), która jako narratorka dokłada wszelkich starań, by przybliżyć nam niezwykłość ogrodu zoologicznego. Wiktoria z pewnością może stać się koleżanką każdego dziecka, a opowiadane przez nią przygody, każdy mały i duży czytelnik może przeżyć sam. Moglibyśmy po prostu stwierdzić, ze jest to świetna książeczka dla dzieci w wieku 3- 8 lat, ale bardziej „fachowo” powiedzmy, że pozycja pozwala młodemu czytelnikowi utożsamić się z bohaterką, poznawać zwierzęta zamieszkujące ogród zoologiczny, rozbudzać ciekawość i potrzebę odwiedzenia „Zoo” – tę cześć wypowiedzi należy potraktować jako wskazówkę, ponieważ dziecko słusznie może nalegać na takową wycieczkę;)

Uwaga, książeczka z pewnością nas nie rozczaruje, a ponieważ wewnątrz znajdziemy „obietnice” autora, który zobowiązał się przedstawić nam kolejne przygody Wiktorii możemy liczyć na więcej.

Gdybyśmy mieli jeszcze wątpliwości, czy warto odwiedzić „Zoo”, odpowiedz znajdziemy w zamieszczonym poniżej cytacie:

 „Bo to super są przygody,

Zjesz tu także dobre lody.

Miło zawsze spędzisz czas,

Bo tu chętnie widzą nas!”*

*Tadeusz Grubecki, Zoo, Wydawnictwo Psychoskok 2016, s. 45.

malpy

Więcej:

http://cyfroteka.pl/ebooki/ZOO-ebook/p101321i177919

http://subiektywne-recenzje.blogspot.com/2016/11/nowosci-wydawnicze-wydawnictwo.html