Mawia się, że żadna praca nie hańbi, ale to, na ile komfortowo będziemy czuć się podczas pełnienia obowiązków zawodowych, zależy jedynie od tego z kim przyjdzie nam współpracować. Tytułowa bohaterka powieści „Służąca”, autorstwa Agaty Haidi boleśnie się o tym przekona.

Sięgając po tę książkę przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że jest to historia oparta na prawdziwych przeżyciach. Autorka nie musiała bowiem
nadwyrężać wyobraźni, skoro pomysł na fabułę poruszającej książki podsunęło jej samo życie. Poznając okropności, z jakimi przyszło zetknąć się głównej bohaterce wielokrotnie dojdziemy do wniosku, że dla niektórych los bywa niesprawiedliwy. Wiedząc, że czytamy swego rodzaju „literacki pamiętnik” autorki, poczujemy się wręcz zakłopotani, i wzruszeni będziemy żałować, że nie byliśmy w stanie udzielić jej pomocy.

Cała historia zaczyna się wspomnieniem pamiętnego dnia – 19 kwietnia 1980 roku. Data jakich wiele, ale dla bohaterki był to najszczęśliwszy, a zarazemObrączki Ślubne, Ślub, Małżeństwo najtragiczniejszy dzień jej życia. Nie da się bowiem zapomnieć dnia upragnionego ślubu z ukochanym, tym bardziej, że z czasem „książę” okaże się tyranem…

Wnikając w treść będziemy mogli przyglądać się małżeńskiemu pożyciu, które stopniowo wyniszcza główną bohaterkę. Młodą, pełną nadziei kobietę, która jak tysiące innych, marzy o rodzinnym szczęściu. Dzięki wspomnieniom ujrzymy jej wcześniejsze życie, i przy okazji zrozumiemy, że nie mogła przewidzieć, że mąż okaże się sadystą.

Służąca

Toksyczny związek wsysa niczym bagno, tyle że trudno wierzyć, że los poda nam gałąź, za pomocą której staniemy na stabilnym podłożu. Bohaterka rozumie to jak najbardziej, ponieważ w odpowiednim momencie dojrzewa, by się rozwieść, i zawalczyć o szczęście swoje i dzieci. Niestety, o czym wielu się przekonało, rozwód to początek całkiem nowych problemów. Ucieczka przed przemocą domową zakańcza się powodzeniem, ale przychodzi czas na walkę o godność i przysłowiowy chleb.

Podjęcie pracy służącej w majętnych domostwach w Warszawie i okolicach Pani, Służąc, Żywności, Płyta, Naczynia, Kanapkizdaje się świetnym pomysłem. Niestety wielu pracodawców uważa, że osoby pełniące podobne obowiązki to „współcześni niewolnicy”. Wypłacanie pensji upoważnia ich do poniżania „gorszych”, którzy przecież powinni okazywać wdzięczność, a najlepiej bezwzględne posłuszeństwo…

Główna bohaterka na przestrzeni lat pracuje w wielu domach, a każdy z nich to odrębna historia. Poznając realia zawodu służącej zdamy sobie sprawę, że od czasów szlacheckich rodów, które zamieszkiwały polskie ziemie niewiele się zmieniło. Może inaczej – zmieniło się bardzo wiele jeśli chodzi o wystrój wnętrz, noszone stroje, środek płatności itp., ale chamstwo, grubiaństwo i prostactwo, jak było tak jest, i ma się bardzo dobrze.

Po książkę „Służąca”, którą autorka dedukuje ofiarom przemocy domowej powinni sięgnąć wszyscy, nie tylko kobiety. Ładunek emocjonalny oraz wagaStrach, Kobieta, Przystanek poruszanych problemów społeczno – psychologicznych jest nieoceniona.

Należy mieć również nadzieję, że po lekturze wiele osób zacznie inaczej postrzegać osoby zatrudnione w zawodach uznawanych za „gorsze”, a nawet upokarzające.

Książka kończy się naprawdę wspaniale. O prawdziwym szczęśliwym zakończeniu trudno mówić, skoro przemówi do nas styrana życiem emerytka, ale życiowa mądrość, którą się z nami podzieli jest bezcenna.

W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć fragment zakańczającego książkę apelu autorki:

„Proszę Cię, NIGDY się nie poddawaj, choćby brakło Ci już sił .Nigdy!!! Bo pamiętaj… Gdzieś tam daleko czeka na Ciebie szczęście, o które warto powalczyć. Nawet największa burza z piorunami kiedyś się skończy.

Napisz na ścianie – Zawsze tak nie będzie! Pamiętaj o tym wtedy, gdy jest Ci źle i wtedy, gdy jesteś szczęśliwa. Nic nie jest nam dane na stałe. Życie masz tylko jedno – Nie marnuj go, ono jest bardzo cenne.”

Więcej:

http://urodaizdrowie.pl/kobieta-jako-ofiara

http://www.strefaautora.pl/3629,dramatyczna-a-zarazem-pelna-nadziei-historia-.html#komentarz

http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1001425

http://www.bookhunter.pl/recenzja/1140/sluzaca.htmlhttp://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1001425