Wszystkie książki, które dzięki wspomnieniom powstają, sprawiają, że momentalnie przenosimy się w miejscu i czasie. Jeżeli dodatkowo mamy świadomość, że zapoznajemy się z historią życia prawdziwych osób, które odeszły z tego świata, potrafimy wprowadzić się w stan swego rodzaju „powagi” i nostalgii. Zakańczając czytanie wzdychamy głęboko i dochodzimy do wniosku, że fantastyczni ludzie stąpali po tej ziemi. W przypadku niektórych czytelników nasuwa się także dręczące pytanie: jak wielu wartościowych osób jeszcze nie znam?

Takowy problem dręczył mnie po przeczytaniu „Pani Neli z Saskiej Kępy”. Historia głównej bohaterki magnetyzuje, choć losy pozostałych bohaterów równie silnie przyciągają uwagę. W przypadku tej książki literacka fikcja doskonale „wypełniła” luki poczynione przez czas. Dokładne, w pełni realistyczne odtworzenie wszystkich sytuacji byłoby bowiem niemożliwe.

Fabularyzowana opowieść rozpoczyna się w czerwcu 1928 r., w Łodzi. 17-letnia Nela właśnie tutaj mieszka i pracuje. Praca w jednym z wielu sklepów mieszczących się na łódzkiej dzielnicy robotniczej jest dla niej prawdziwą torturą. Nie możemy się dziwić, ponieważ pośród guzików, rajstop, firan i masy innych pasmanteryjnych artykułów trudno snuć plany na przyszłość. Zresztą Neli, a właściwie Anieli Bińkowskiej, naprawdę łatwo nie jest. Ładną, szczupłą, drobną siedemnastolatkę ze wszystkich stron przytłacza codzienność. Codzienność szara i brudna jak cielsko przewoźnika, który miał czelność nastawać na jej kobiecość.

Dorastającej kobiece pochodzącej z wielodzietnej rodziny trudno jest pogodzić się z faktem, że nie ma szans na dalszą edukację. Dla Neli siedem klas to troszkę mało, ale dla jej ojca wystarczająco dużo, by zacząć zarabiać na chleb, a z czasem wydać ją za mąż. Pomysł, by raz na zawsze opuścić Łódź i spróbować rozpocząć nowe życie w Warszawie zdaje się trafiony, ale w momencie podejmowania decyzji Nela nie może jeszcze przewidzieć, że nowe nie będzie oznaczało łatwe.

Cała recenzja do przeczytania TUTAJ

Więcej:

Pani Nela:

http://www.wywrota.pl/ksiazka/35168-powraca-pani-nela-z-saskiej-kepy.html

http://www.saskakepa.waw.pl/news/1080/Pani-Nela-z-Saskiej-Kepy-Malgorzata-Mossakowska-Gornikowska

http://kuznia.art.pl/

http://kuznia.art.pl/nowosci-wydawnicze/1498-pani-nela-z-saskiej-kepy-malgorzata-mossakowska-gornikowska.html

http://dlalejdis.pl/artykuly/pani_nela_z_saskiej_kepy_malgorzata_mossakowska_gornikowskal

http://kuznia.art.pl/recenzje/1516-pani-nela-z-saskiej-kepy-malgorzata-mossakowska-gornikowska.html

http://www.bookhunter.pl/recenzja/911/pani_nela_z_saskiej_kepy.html

http://www.strefaautora.pl/3507,pani-nela-byla-naprawde-jedyna-w-swoim-rodzaju-.html

http://autorzy365.pl/kuznia-literacka-objela-patronatem-ksiazke-pani-nela-z-saskiej-kepy_a4163

http://wydawnictwopsychoskok.pl/kuznia-literacka-objela-patronatem-ksiazke-pani-nela-z-saskiej-kepy