Przygoda historią pisana

Wiele osób zwykło bardzo krytycznie podchodzić do życia i z ogromną łatwością wychwytywać wszelkie niedogodności. Dla tego typu osób czas zawsze jest niesprzyjający, problemy praktycznie nie do rozwiązania, a przyszłość niepewna. Okazuje się jednak, że większość sytuacji, z którymiKobieta, Buźka, Emotikon, Kłopoty, Twarz, Wskazówka przychodzi nam się mierzyć to swego rodzaju „ponadczasowe starocie”, z którymi setki, tysiące miliony osób mierzyło się nim na Ziemi pojawiliśmy się my, nasi rodzice, dziadkowie, czy pradziadkowie.

Określony czas i miejsce potrafi „podrasować” ludzie losy, dlatego choć kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia, kryzys gospodarczy, tragedie rodzinne, Czas, Czas Wskazując, Umowy, Datakonieczność zmiany miejsca zamieszkania, czy skompilowana miłość może stanąć na drodze każdego, zagrożenie wojną i konieczność obrony ojczyzny już nie.

Marcin Seradzki, główny bohater powieści „Awanturnicy”, znalazł się właśnie w tak niekomfortowej sytuacji, ponieważ przyszło mu budować swe życie w trudnym dla Polski okresie, a ponieważ Marcin jest Polakiem, i do tego zagorzałym patriotą będzie musiał umiejętnie połączyć miłość do ojczyzny z planami na budowanie własnej przyszłości. Oczywiście Seradzki mógłby nadto się nie kłopotać i egoistycznie podejść do sprawy, by zapewnić bezpieczeństwoPatriota, Banderą, Pride, Patriotyzm, Polska jedynie sobie. Na szczęście jak na prawdziwego Polaka przystało nie porzuci ojczyzny i zrobi wszystko, by zawalczyć o jej przyszłość, czyli tak naprawdę przyszłość wszystkich, którzy przyjdą na świat długo, długo potem, by narzekać, że czasy ciężkie;)

Awanturnicy

„Awanturnicy” to wciągająca powieść przygodowa z prawdziwą historią w tle. Odniesienia do zdarzeń, które swego czasu miały miejsce i znacząco wpływały na ludzkie życie fantastycznie dopełniają beletrystyczną fabułę, która rozgrywa się w latach 1647-1658. W ówczesnym czasie trudna sytuacja polityczna odbijała się na gospodarce i stabilizacji społecznej. Brzmi całkiem znajomo, ale to jedynie pierwsze wrażenie;)

Poznając historię mieszkającego w Gdańsku Seradzkiego bardzo szybko uświadomimy sobie, że jednak było naprawdę ciężko, a jest fantastycznie. Oczywiście przygody jakie przyjdzie nam przeżyć wraz z nim, mogą sprawić, że pomyślimy, iż dawniej życie przypominało pełen zaskakujących zwrotów akcji film sensacyjny, w którym wszystko jest możliwe, ale pamiętajmy to jedynie literacka fikcja;)

Historia Seradzkiego została przez autora niezwykle dopracowana. Poznajemy szkutnika, który niestety utracił prace, ponieważ Rzeczpospolita nie buduje Łódź, Galera, Ocean, Żagiel, Żeglarstwo, Morze, Statekstatków. Jakby tego było mało niebawem umiera wuj Seradzkiego, który jak dotąd był jego jedynym towarzyszem życia. W tej sytuacji nic już nie trzyma go na starych śmieciach więc przyjęcie pracy zaoferowanej przez księcia Kurlandii i Semigalii – Jakuba Kettlera, zdaje się sensownym rozwiązaniem.

Jak możemy się domyśleć od tego momentu akcja będzie „nabierać rumieńców”. Seradzki zyska szansę, by odmienić swe życie. Praca jako szkutnik Kettlera jest niebywale ciekawa, ponieważ nowy pracodawca zdradza mu swe planySerce, Miłość, Miłość Serca, Valentine związanie z kolonizacją wysp na Karaibach i w Afryce. Zdaje się, że los zaczyna się do niego uśmiechać tym bardziej, że na horyzoncie pojawia się miłość…

Ponieważ „Awanturnicy” to nie love story, o miłość przyjdzie powalczyć, ponieważ wybranka Seradzkiego zostaje zabrana przez ojca do narzeczonego. Martwic się nie musimy, gdyż zaradny szkutnik zbuduje wielki okręt dla Kettlera, dzięki czemu stanie się najsławniejszą osobistością w kurlandzkich Ludzi, Człowiek, Mann, Pirattawernach.  Sława pozwoli mu wyruszyć do Anglii u boku kapitana nowego okrętu Alberta Schella i dygnitarza Thomasa Uberta. Tam napotka podającego się za kogoś całkiem innego pirata Blackborna, i wplatany w nieciekawą sytuację będzie próbował dotrzeć wraz z nim do Bristolu, ale nim znajdą się na miejscu zostaną napadnięci i …

Kilka słów o przemiłym piracie;)

„William James Blackborn, dawny bukanier, który zdradził bractwo wybrzeża i trafił do więzienia, miał na koncie liczne morderstwa, grabieże i przekręty.”

Historia Seradzkiego zapisana jest dziesiątkami nakładających się na siebie przygód. Każdy krok bohatera pociąga za sobą określone konsekwencje, a także całą masę nieplanowanych zdarzeń. Dzieje się tak wiele, że momentami możemy czuć się zagubieni. Strona po stronie akcja nabierają tępa, aż w końcuWir, Lejek, Tornado, Wirowe, Wirować giniemy wciągnięci przez wir wydarzeń, i „płyniemy” poddając się bezwolnie nurtowi fabuły, by ostatecznie osiąść i zdać sobie sprawę, że to już koniec. I w tym miejscu właśnie odczujemy pewien niedosyt, bo choć ostatnia kartka będzie za nami w życiu Seradzkiego jeszcze wiele może się wydarzyć. I co teraz? Bez obaw to dopiero I tom więc wszystko przed nami;)

Tę książkę trzeba po prostu samodzielnie przeczytać, a pragnący poznać zakończenie powinni jedynie wiedzieć, że ostatecznie Marcin  poczuje się w obowiązku, by powrócić na stare śmieci i stanąć do walki w obronie ojczyzny. Oczywiście autor nie pozwoli nam w pełni zaspokoić ciekawości, bo ostatnie słowa w książce to: „czekał na pierwszy ostrzał wroga. Bitwę można było uznać za otwartą. Rozpętała się walka.”. Czyli pozostaje czekać kojonego tomu;)

Więcej:

https://www.facebook.com/WydawnictwoPsychoskok/posts/624209831062822

http://tylkorelaks.pl/512-awanturnicy-9788379005345.html?search_query=awanturnicy&results=1

http://autorzy365.pl/ksiazka/6625/awanturnicy

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Patriotyzm o którym mówi ta książka jest na wagę złota. Choć czasem można zastanowić się czy to aby już nie szaleństwo. Dzisiaj ludzie myślą innymi kategoriami. Nawet ja, jako dwudziestolatek, nie wiem czy miałbym na tyle odwagi i siły, aby walczyć o moją ojczyznę.

Dodaj komentarz