Historię własnego kraju znać się powinno, choć musimy przyznać, że najczęściej Kalendarz Adwentowy, Drzwi, Złotynasza wiedza w tym zakresie zawęża się do kilku, kilkunastu, w najlepszym wypadku kilkudziesięciu dat. Sprawnie kojarzymy niektóre nazwiska, skróty nazw, największe konflikty,  święta narodowe przypominane corocznie, w tym szczególnie te, które umożliwiają  korzystanie z dni wolnych od pracy, a co z całą resztą?

Niestety jeżeli w trakcie nauki szkolnej historia nas nie zaciekawiła z roku na rok pamiętamy coraz mniej, by z czasem kojarzyć jedynie aktualne wydarzenia. W zasadzie nadmiernie dziwić się nie można, bo życie przeszłością nie ma sensu, a historia Polski jest na tyle obszerna, że trudno wymagać, by ktokolwiek objął pamięcią ją całą, ale może po latach warto powrócić do tematu?

Wiek ma swoje prawa i okazuje się, że to co nie przykuwało naszej uwagi dawniej, dziś jest w stanie nas zaaferować. Właściwie opisana historia własnego kraju może okazać się najlepszą przygodówką, sensacją, powieściąOsób Starszych, Emeryt Lub Rencista historyczną, literaturą faktu, czy kryminałem jaki kiedykolwiek czytaliśmy.

„Szerszenie czyli W piekle Odsieczy Wiedeńskiej tom I Odsiecz” to wyśmienita lektura, która zadowoli nie tylko fanów historii. Autor, Jan Czarski przybliża nam całą kampanię wojenną Króla Jana III Sobieskiego. Jak zapewne wiele osób pamięta jest to rok 1683, a głównym celem króla pozostaje ocalenie Wiednia przed Turkami, których należało przegnać także z obszarów cesarstwa Austriackiego. Historia całkiem prawdziwa, ale zdaje się, że w dobie popularności tureckich seriali może cieszyć się wzmożonym zainteresowaniem;)

Okładka

Oczywiście Jan Czarski „podrasował” historię beletrystycznymi dodatkami, dlatego całość czyta się z ogromnym zaciekawianiem. Król Jan III Sobieski pozostaje jak łatwo się domyśleć ważną personą w utworze, ale głównymi Bliźnięta, Dziecko, Braciabohaterami są bracia bliźniacy – Michał i Jerzy Wołodyjowscy, synowie Małego Rycerza. Śledząc ich losy poznamy wiele postaci historycznych oraz tych powołanych do istnienia na potrzeby książki.

Akcja książki pozornie może zdawać się w pełni przewidywalna, ponieważ w tytule zdradzono okres, który obejmuje fabuła, a znajomość faktów historycznych pozwala przewidzieć zakończenie. W ten sposób do lektury z pewnością nie powinniśmy podchodzić, dlatego, że „Szerszenie czyli W piekle Odsieczy Wiedeńskiej tom I Odsiecz” bardzo nas zaskoczą.

Przeczytawszy kilka pierwszych kartek zyskamy wrażenie, że z pomocą wyobraźni oglądamy świetny film, który ciężko przypisać do określonego gatunku, ponieważ wartka akcja w kilka chwil z przygodówki, robi widowiskoGrzechotka Forum, Reżyser, Film, Kinowe batalistyczne, historyczne retrospekcje, by po chwili powrócić do humorystycznej w pełni fikcyjnej przestrzeni.

Uważam, że „Szerszenie czyli W piekle Odsieczy Wiedeńskiej tom I Odsiecz” przypadną do gustu miłośnikom najróżniejszych gatunków literackich, których po zakończeniu wciągającej lektury ucieszy fakt, że jest to TOM I powieści.

Jęśli czytając „nakręcimy” dobry film w wyobraźni to wraz z kolejnymi częściami powstaną dobre dokrętki lub serial;)

http://autorzy365.pl/ksiazka/6757/szerszenie-czyli-w-piekle-odsieczy-wiedenskiej-tom-i-odsiecz