Na rynku księgarskim nietrudno znaleźć pozycje z gatunku fantasy, które musimy przyznać ostatnimi czasy zyskują na popularności. Oczywiście należy zauważyć, że fani fantastyki najchętniej sięgają po zagranicznych autorów, choć polska fantastyka ma równie wiele do zaoferowania. Jeśli poszukujemy intrygującej świeżości, która dowiedzie, że naprawdę jesteśmy w stanie znaleźć pozycję, która nas zaskoczy warto sięgnąć po „Mądrość wiedźmy”.

Książka, licząc ze stroną tytułową itp.,  ma zaledwie  155 stron, więc ktoś mógłby niesłusznie pomyśleć, że to stanowczo za mało, by opowiedzieć dobrą Książki, Otwarte, Mitologia, Celtic, Oświetleniehistorię. Objętość pozycji z całą pewnością nie pozwala mówić o dobrej, obszernej powieści, ale o świetnym, rozbudowanym opowiadaniu fantasy już tak, i właśnie w ten sposób „Mądrość wiedźmy” powinniśmy traktować.

„Mądrość wiedźmy” to historia bardzo młodej wiedźmy o imieniu Raiana, dlatego na niej się skupmy.  Bohaterka zadziwia i magnetyzuje swą osobowością, ponieważ, jak na swój wiek zdaje się niebywale dojrzała. RaianaCzarownica, Halloween, Kapelusz, Kostium jest niczym intrygujący wytwór świata przyrody. „Dziecko” zrodzone z jego doskonałości, by wychwytywać w otaczającym świecie nieład, chaos, i wszelkiego rodzaju szpetotę. Z czasem, gdy już poznamy Raiane bliżej zyskamy pewność, że jest niezwykła pod każdym względem.

Jej przemyślenia, rady, których potrafi udzielać dowodzą jej dojrzałości psychicznej, która z pewnością wyprzedziła tą fizyczną. Można nawet stwierdzić, że Raiana to swego rodzaju psychoterapeutka, która wychodzi naprzeciw skomplikowanym problemom istniejącym w średniowiecznym świecie. Społeczniczka zainteresowana problemami społecznymi, i zgłębiająca tajniki świadomości oraz duchowości własnej i innych.

Mądrość Wiedźmy

Oczywiście Raianą potrafią targać najróżniejsze emocje, które każdy z nas zna z codzienności, ale  jak na wiedźmę przystało posiada także zdolności obce zwykłym śmiertelnikom. Niewielki cytat w tym miejscu z pewnością nie będzie nietaktem. Raiana po spotkaniu z mało sympatycznym mieszczaninem czyni pewne przemyślenia:

„Raiana długo patrzyła za nim, bijąc się z sobą w myślach i oceniając, jak by wyglądał z palącą się czapką. Oczywiście, to las, a nie ogień, był mistrzowskim Ivy, Ranke, Jesienna Ozdoba, Jesienią, Dekoracjiżywiołem czarownic. Więc może z duszącym pnączem?… E, nie warto. Nie w taki upał.”

Halloween, Czarownica, Maska, Kapelusz, KobietaUwaga! Niektórzy mogą dojść do niesłusznego wniosku, że piętnastoletnia Raiana jest jednak zbyt dojrzała. To mylne wrażenie może wynikać z faktu, iż żyjące tuż obok nas nastolatki koncentrują się na totalnie odmiennych obszarach niż Raiana. Pamiętajmy jednak, że współczesny świat diametralnie różni się od tego, który istniał w VIII- IX wieku (akcja książki toczy się w tych czasach). Ówczesne nastolatki żyły o wiele krócej, nie musiały piąć się po kolejnych szczeblach narzuconej przez system edukacji, stresować egzaminem dojrzałości, czy rozmyślać, jaki kierunek studiów wybrać, w czym iść na imprezę, kiedy zrobić prawo jazdy, rozpocząć współżycie itp.

Czy tym samym moglibyśmy stwierdzić, że miały łatwiej? Absolutnie nie, ponieważ brak szczepień ochronnych, stałego dostępu do służby zdrowia, czy wartościowych posiłków, znacznie zmniejszał szanse na przeżycie. Pięćdziesiątka na karku była prawdziwym bożym dopustem wiec należało czerpać garściami z tego krótkiego czasu i dojrzewać szybciej.

Jak widać piętnastoletnia Raiana doskonale wpisuje się w ówczesne realia, a że jest wiedźmą to już inna sprawa. Jej umysł i ciało jest już w pełni ukształtowane i gotowe do prokreacji. Dziś amantowi obcującego z podobną młódką groziłobyCzarownica, Halloween, Zombie, Potwór, Kolor więzienie, dawniej była to norma, i może dziwiłoby, gdyby młody, jurny szesnastolatek zabawiałby się z trzydziestoparolatką, która bądźmy szczerzy w VIII wieku uchodziła za staruchę. Nie dziwmy się, brak staników, dostępu do kremów przeciwzmarszczkowych i wyszczuplających gatek , robił swoje podobnież jak znojna praca;)

Czytając „Mądrość wiedźmy” będziemy podążać za Raianą, która jako główna bohaterka „nakręca” całą akcję. Wizja ścigania listem gończym za uprawianie magii nie przypadła jej do gustu wiec wbrew swym przekonaniom wyrusza z tajną misją  i przyłącza się do napotkanej wyprawy sir Alberta z Westmoor, sługi zakonu Rycerzy Świątynnych Wysp Ośmiu. Jak możemy się domyślać podróż nie będzie łatwa i zapewni nam masę wrażeń, ponieważ nie raz natrafimy na intrygi, zdrady i pułapki. Niezwykle ciekawy okazuje się meteor, który spadł w górach, w północnym Ongarze, z którego ludy Północy  wytwarzają żelazne miecze. Żelazo z metKometa, Kosmos, Fireball, Przestrzeń, Gwiazd, Meteoreoru nie niej zwyczajne, podobnież jak wytwarzana z niego broń, bo ostatecznie okaże się, że to jedynie „przykrywka” i z pewnością jeżeli nie sięgniemy po książkę nie domyślimy się jaką tajemnice „skryto” w tym miejscu książki.

Należy przyznać, że Marek Pietrachowicz spisał się naprawdę świetnie. Świat który stworzył zaskakuje podobnie jak Raiana. Celtyckie odcienie dopełniają  iryjskie wierzenia, na naszej drodze stają kolejni nieprzeciętni bohaterowie, aCeltic, Tribal, Węzeł, Spirala, Ornament tajemnice rozbudzają ciekawość, dzięki czemu przygoda staje się jeszcze bardziej intrygująca.

Oczywiście nie musimy obawiać się, że zgubimy drogę, ponieważ nim rozpoczniemy czytanie będziemy mogli przeanalizować dołączoną do książki Mapa Skarbów, Poszukiwanie Skarbów, Skarb Piratów, Mapamapę. Za atut pozycji należy także uznać  język, którym posługuje się autor. Sięgnięcie po dawne zwroty było genialnym pomysłem, dzięki któremu historia zyskuje na wiarygodności, a czytelnicy mają pewność, że autor sumiennie przygotował się do napisania książki.

Po „Mądrość wiedźmy” sięgnąć naprawdę warto z wielu powodów, ale może najważniejszym pozostaje świadomość, że książka dowodzi, iż polskie fantasy także potrafi pozytywnie zaskoczyć!

Więcej:

http://efantastyka.pl/news-marek-pietrachowicz-m%C4%85dro%C5%9B%C4%87-wied%C5%BAmy

http://marekpietrachowicz.autorzy365.pl/artykul/z-jakich-zrodel-korzystalem-i-co-to-za-obrazek-na-okladce

http://tylkorelaks.pl/111-madrosc-wiedzmy-9788379005079.html

http://blogbooster.pl/88836919,madrosc-wiedzmy-raiany

http://autorzy365.pl/madrosc-wiedzmy-premiera-wydawnictwa-psychoskok_a3766