Gry, co by znaczyło nasze życie bez nich? Okazuje się że grą może być prawie wszystko co robimy w naszym życiu. Jak twierdzą psychologowie człowiek staje przed dylematem wypełnienia czasu swego życia i temu właśnie służą gry. Grą może być nasza praca, zabawa towarzyska, zabawa klockami czy nawet nasz związek emocjonalny z drugim człowiekiem. W tym kontekście gry sensu stricte, jak np. planszowe, karciane czy łamigłówki nabierają głębszego sensu. Spędzając czas na grach nie tylko strukturyzujemy (zabijamy) nasz czas ale także uczymy się żyć i rozwiązywać problemy czy podejmować decyzje. W tym kontekście gry logiczne i łamigłówki są szczególne bo czysto związane z naszym umysłem. Polecam je wszystkim, którzy jeszcze tego nie spróbowali.

Wpadła mi w ręce na przykład gra firmy Puzzlomatic, a dokładniej puzzle serii T. Jest to typowa łamigłówka, ucząca czystego niemal myślenia. Puzzle a zatem układanka, w swej formie niezwykle prosta i czysta a mimo to mamy do zgryzienia całkiem niezły orzech, bo są aż 64 zadania do ułożenia z zaledwie czterech elementów. Ktoś powie, jakie to proste – cztery klocki toż to zrobię w minutę, nic bardziej mylnego. Aby ułożyć wszystkie zadania z dostępnych figur musimy nad tym posiedzieć przeciętnie ładnych parę dni i to żaden wstyd a wynik przeciętnie inteligentnego człowieka. Słowem – jest wyzwanie, jest zabawa. Puzzle serii T to, jak powiedziałem, czysta łamigłówka, nie ma w niej żadnej fabuły, grafiki kolorowej, narracji. Układając te puzzle poruszamy naszą wyobraźnię w stopniu najwyższym, geometria, manipulacja, przestrzeń i logika. Grając, czujemy się bardzo zaabsorbowani zadaniem do wykonania. Co jednak się stanie gdy już rozwiążemy wszystkie zadania z tej łamigłówki?, czy nasza logiczna zabawka pójdzie w kąt? Otóż wydaje mi się że nie. Umysł ma to do siebie że dosyć szybko zapomina i po pewnym czasie znowu mamy te same zadania do wykonania. Za drugim razem może być już trochę łatwiej, bo zawsze coś tam podświadomie zapamiętujemy, ale raczej nabieramy wprawy niż już wiemy. Rozwijamy nasze zdolności rozwiązywania zadania.

Tego typu puzzle i łamigłówki polecam na stronie

http://tylkorelaks.pl/52-lamiglowki

Puzzlomatic Puzzle Edukacyjne Seria T

Puzzle serii T Puzzlomatica są proste, ot ładne kawałki drewna ale dać potrafią sporą dawkę satysfakcji z wykonania zadań. Prostota tej gry podsuwa nam także refleksję na temat tego że nawet najprostsze wydawało by się rzeczy są w swej istocie skomplikowane. Zatem wszystko jest niezwykle złożone, bardziej niż nam się wydaje. Gorąco polecam puzzle serii T, bo zabawa przednia a cena przystępna i przydatność długotrwała.

Puzzlomatic Puzzle Edukacyjne Seria T