Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że w przypadku młodszych dzieci jakikolwiek wyjazd bez ulubionej zabawki zdaje się niemożliwy. Problem tylko w tym, że hasło „ulubiona zabawka” najczęściej nie pozwala wskazać tej jednej, dlatego trzeba wiele wysiłku, by ostatecznie dokonać wyboru. Zresztą bez względu na to ile łez wyleje dziecko motywując konieczność zabrania ze sobą większej ilości towarzyszy, i ile trudu włożą rodzice w proces eliminacji zbędnych zabawek, wątpliwość i smutek pojawi się zawsze.

Książka „Zabawki na wakacjach” pozwoli nam przyjrzeć się właśnie takowej sytuacji. Rodzice Michasia zapragnęli uciec na moment od zgiełku miasta i odpocząć w lesie koło jeziora. Proza życia, bo o takiej formie relaksu każdego roku marzą setki, tysiące ludzi.  Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy dostrzegamy trzy sympatyczne misiaki o imionach Hipolit, Poldek i Kropek, które ewidentnie są niezadowolone ze swego obecnego położenia, i już za moment będzie nam dane zrozumieć dlaczego?

W tym miejscu należy zaznaczyć, że autorka, Joanna Łaczna spisała się na medal, ponieważ dokonując retrospekcji, która zaczyna się słowami: „a było to tak…”, pozwala nam ujrzeć proces przygotowań do wyjazdu z punktu widzenia rodziców, Michasia, i oczywiście zabawek. Gwarantuje, że każdy odnajdzie tu siebie, w podobnej sytuacji i może dzięki temu wszystkie strony następnym razem wykażą nieco więcej zrozumienia (wątpliwe ale warto spróbować;)).

Zabawki na wakacjach

Rodzice Michała dołożyli wszelkich starań, by wakacje spełniły oczekiwania wszystkich. Mama pamiętała o całej górze ubrań, talerzyków i innych bibelotów, tata o sprzęcie do nurkowania i łowienia ryb, czyli o zabawkach dla dużych chłopców;), a mały Michałek stanął przed faktem dokonanym. Jedna zabawka, bo już nic więcej się nie zmieści.  I któż czytając podobną historię nie zaczyna się uśmiechać?  W tym miejscu warto przytoczyć maleńki fragment, i pewnie znów ujrzymy siebie.

„–na wakacjach, będziemy mieli tyle atrakcji, że zabawki nie będą ci potrzebne – dodał Tatuś.

Michałek uważnie przyjrzał się wszystkim swoim zabawkom, po czym podbiegł do szafy i z dna wielkiego pudła wyciągnął białego, gąbkowego bałwanka.

– Po co ci ten bałwanek synku? – zapytała Mamusia.

– Widzisz Mamusiu, bałwanek całe lato siedzi w pudle i nigdy nie widział zielonego lasu, grzybów, ani łódek na jeziorze… Chciałbym mu to wszystko pokazać – odpowiedział Michał”.

Zabawki na wakacjach - cover

Oczywiście w tym samym czasie w pokoju Michasia zabawki przeżywają swoje małe dramaty. Zdenerwowanie jest wyraźnie wyczuwalne, Piesek Kichuś zaszczekał, Pinokio zaczął drapać się po nosie, a wóz strażacki zawył. Jednym słowem sytuacja niebywałego napięcia, która pozostawia po sobie rozczarowanie i dręczące pytanie – „dlaczego nie zabrał właśnie mnie?”. Prawdopodobnie, gdyby zabawki mogły jednak mówić i czuć, w każde wakacje zadawałyby sobie właśnie to pytanie.

„Zabawki na wakacjach” w końcu zabiorą nas na wymarzone wakacje. Oczywiście zabawki Michała nie pogodzą się z tą fatalną sytuacją, i zamiast grzecznie pilnować swych półek postanowią poszukać swego właściciela. Zabawy nie zabraknie, bo „michasiowi przyjaciele” nawet przez moment nie pozwolą nam się nudzić, a zakończenie na pewno nas usatysfakcjonuje.

Należy przyznać, że „Zabawki na wakacjach” to książeczka godna polecenia. Autorka operuje piękną poprawną polszczyzną, i proponuje dzieciom poznanie Michasia, który naprawdę mógłby okazać się kolegą, który mieszka klatkę obok. Przyznać musimy także, że Michał ma całkiem zwyczajne zabawki, które noszą fantastyczne imiona, więc na pewno wielu dzieciom wydadzą się bardzo znajome. Brawa należą się także wydawcy i grafikowi, bo książeczka ma naprawdę fantastyczną oprawę graficzną.

„Zabawki na wakacjach” jako lekturę obowiązkową należy polecić dzieciom i rodzicom przed każdym wyjazdem. Proponuje także zabrać książeczkę na wakacje, wycieczkę, wyjazd, bo miło będzie czytając wyobrażać sobie, co porabiają nasze zabawki? A może już są blisko?

Więcej na temat książki:

http://www.bookhunter.pl/recenzja/454/zabawki_na_wakacjach.html

http://docplayer.pl/7862376-Joanna-laczna-zabawki-na-wakacjach-copyright-by-joanna-laczna-2015-copyright-by-wydawnictwo-psychoskok-sp-z-o-o-2015.html

http://www.granice.pl/ksiazka,zabawki-na-wakacjach,2688168

https://www.facebook.com/lacznaksizki

https://www.youtube.com/watch?v=j_C8wwIfVCA