Jeżeli jest się szczęśliwcem, któremu przyszło urodzić się, dorastać i budować swe życie w czasach pokoju, trudno nawet próbować zrozumieć czym jest ciężar wojny. Oczywiście w szkołach, szczególnie na lekcjach historii uzyskujemy dostęp do szczątkowych informacji na temat dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się na przestrzeni lat. Z czasem coraz lepiej rozumiemy również znaczenie obchodów niektórych świąt narodowych, kojarzymy nazwiska, zapamiętujemy daty itp., zawsze jest to jednak za mało, by w pełni zrozumieć.

„Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” autorstwa Marcina Wysockiego to książka dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć jak II Wojna Światowa zmieniała ludzkie życie. Pozycja jest zbiorem opowiadań, które ukazują prawdziwe ludzkie dramaty. Każde z opowiadań jest odrębną historią, bo odnosi się do konkretnych osób, miejsca i czasu, ale łączy je wspólna oś- II Wojna Światowa, która „rzucała” charakterystyczny cień w zależności od obszaru geograficznego, przestrzeni społeczno- gospodarczej, czy mentalności i wieku jednostki.

Książkę „Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” czyta się z ogromnym zaciekawieniem, nie można przecież powiedzieć, że łatwo i przyjemnie, ponieważ tematyka lekką nie jest. Już po chwili na tyle wyraźnie zaczynamy „widzieć” poszczególne postacie, że ich los nie jest nam obojętny. Z całą pewnością, po dłuższej chwili z lekturą wiele osób będzie już na tyle poruszonych, że zda sobie sprawę, że podobny los spotkał setki, tysiące Polaków, a pośród nich byli przecież nasi pradziadkowie, dziadkowie, babcie, ciotki itd.

Z pewnością Marcin Wysocki sprostał zadaniu umiejętnego przybliżenia czytelnikom losów Polaków urodzonych przed II Wojną Światową. Lata międzywojenne rządziły się swymi prawami, a poczucie bezpieczeństwa i „normalności” było prawie nieosiągalne. „Oddech” II Wojny Światowej był wyczuwalny na długo przed jej wybuchem, i w zależności od tego w jakim momencie jej „rozwoju” przyszło rodzić się i żyć poszczególnym osobom, odmienne odciskała piętno.

Okładka

„Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” to książka, którą powinni przeczytać wszyscy Polacy. Zyskujemy szanse, by przyjrzeć się jak wyglądało życie naznaczone wojną. Wojną, która początkowo jedynie przytłacza groźbą wybuchu, by z czasem uderzyć z całą siłą. Atutem książki „Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” są liczne zdjęcia, które ułatwiają „przenoszenie się” w tamten czas.

Dla wielu czytelników ogromne znaczenie będzie miała świadomość, że „Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” nie jest kolejną historyczną pozycją, która opiewa znanych bohaterów, pozwala przeanalizować najważniejsze fakty i wydarzenia z tamtego okresu, czy jeszcze raz przyjrzeć się rozmiarowi okrucieństwa okupantów. Jak wskazuje tytuł w pozycji opisano historie prawdziwe, a dokładnie te, z którymi spotykali się całkiem zwyczajni ludzie. Osoby, które momentami wydadzą nam się bardzo znajome i bliskie. Bardzo prawdopodobne, że kończąc lekturę zaczniemy szperać w starych rodzinnych fotografiach i może przywoływać opowieści dziadka z tamtego okresu.

Zdjęcie, Stary

„Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” umożliwia stworzenie subiektywnego obrazu ówczesnych zdarzeń. Czytelnik bardzo szybko rozumie, że czas „kruchego” pokoju, który trwał pomiędzy jedną i drugą wojną kształtował bardzo specyficzną rzeczywistość. Rozumiemy także co oznacza wojna dla przeciętnych zjadaczy chleba, bo przecież fakt, że bezpośrednio na naszą głowę nie spadła bomba, i że nie dołączymy do bezpośrednich starć nie oznacza, że nie musimy walczyć, by przeżyć.

Mała, luźna dygresja- po tej prawie 400 stronicowej książce dobitnie zrozumiemy, czemu nasze prababcie i babcie wiele rzeczy chowały na potem i nigdy nie wyrzucały chleba…

Więcej na temat książki:

http://zaczytana.com.pl/index.php/2016/02/04/wysocki-marcin-remedium-na-smierc-historie-prawdziwe/

http://forum.gazeta.pl/forum/w,244905,160236599,160236599,Remedium_na_smierc_Historie_prawdziwe.html

http://www.granice.pl/ksiazka,remedium-na-smierc-historie-prawdziwe,4936833

http://eprasa.pl/ebook/marcin-wysocki-remedium-na-%C5%9Bmier%C4%87-historie-prawdziwe

http://wirtualnywydawca.pl/2016/01/remedium-na-smierc-historie-prawdziwe/