Jak wszyscy zapewne pamiętamy ze szkoły, bajka jest charakterystycznym utworem, który w swej krótkiej treści skrywa znaczące przesłanie, bo przecież bez morału i alegorii bajka istnieć nie może.

Koza, Zwierząt, GospodarstwaKsiążeczka „Koza Pana Seguin” z pewnością zasługuje, by określić ją mianem bajki, ponieważ spełnia wszystkie cechy gatunkowe.  Narrator kieruje swój list do Piotra Gringoire, poety liryka w Paryżu, a my mamy okazje wczytać się w jego treść i wysłuchać opowieści o pewnej kozie. Opowieści, która jak zapewnia narrator swego przyjaciela pozwoli nam odkryć cenę wolności.

Istotnie bajka „Koza Pana Seguin” odnosi się do tematyki wolności, o której tak często rozprawiamy. Musimy bowiem przyznać, że choć od setek, tysięcy lat ludzie wolności poszukują, i o wolność w każdym obszarze życia walczą, nadal nie udało się sprecyzować jednoznacznej definicji wolności, która zadowoliłaby każdego.

Tytułowa „Koza Pana Seguin”, o pięknym imieniu Blanchette, która jest świetnąKoza, Półwysep Iberyjski, Petroglify alegorią człowieka, który nie marzy o niczym innym niż o wolności pozwoli nam poznać cenę jaką za swobodę i niezależność niejednokrotnie należy zapłacić. Wolność to bowiem piękne hasło, ale nie należy go przeceniać, bo przecież konformizm
i przynależność też ma swą nieocenioną wartość.

Jak pewnego poranka wyzna nasza Blanchette, która przecież nie zna swego przyszłego losu –  „Panie Seguin, nie mogę doczekać się wolności, pozwól mi pobiec w góry”.

Okładka

Z całą pewnością należy powiedzieć, że „Koza Pana Seguin”, jest bajką „w starym stylu”, ponieważ autor to Alphonse Daudet–  francuski pisarz, poeta, publicysta, który zasłużył na miano jednego z czołowych pisarzy francuskich. My Polacy znamy i cenimy bajki Krasickiego, a Francuzi Daudeta.

„Koza Pana Seguin” napisana jest pięknym językiem, więc możemy pogratulować tłumaczce, która dla polskich czytelników przełożyła utwór. Bajkę powinni przeczytać czytelnicy w każdym wieku, i gwarantuje, że wiek jest czynnikiem, który wpływa na rozumienie morału.

Koza, Zwierząt, Biologia, Ssak, Zoologia

Najmłodsi czytelnicy, najpewniej uznają, że „Koza Pana Seguin” postąpiła niemądrze, i wyciągną jednoznaczne wnioski w stylu: „ nie wolno oddalać się od domu, trzeba słuchać opiekunów, najlepiej jest w domu” itp.

Z nastoletnimi i dorosłymi czytelnikami będzie inaczej ponieważ „Koza Pana Seguin” otworzy przestrzeń do dyskusji na temat wolności. Bajka prowokuje wręcz do głębszego zastanowienia się nad ceną swobody i mogłaby otworzyć niejeden filozoficzny wywód. Bo może nie warto „szarpać” się z niektórymi pętami? Może niektóre formy zniewolenia warto docenić i potraktować jako barierę bezpieczeństwa? Na te i wiele innych pytań musimy odpowiedzieć sobie sami.

Koza, Zwierząt, Zwierząt HodowlanychRzadko zdarza się, by z czystym sumieniem i pełnym przekonaniem zachęcać wszystkich czytelników do lektury. „Koza Pana Seguin” zasługuje jednak na każdą pochwałę!!

Więcej na temat książki:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,244905,159355587,159355587,Koza_Pana_Seguin.html

http://nastek.pl/forum/viewtopic.php?f=67&t=54644

http://qulturaslowa.blogspot.com/2015/11/alphonse-daudet-koza-pana-segiun.html

http://www.parkliteracki.pl/Book/Show/275315/-koza-pana-seguin

http://www.wirtualnyparyz.com/aktualnosci-z-paryza/koza-pana-seguin-juz-w-jezyku-polskim.html

http://autorzy365.pl/ksiazka/6280/koza-pana-seguin

http://cyfroteka.pl/catalog/ebooki/02011200/020/ff/101/OEBPS/Text/section002.xhtml