Poszukując książki na prezent nie można pominąć bogatej kolekcji dzieł Aleksandra Janowskiego. Autor, który przypisuje sobie zabawne przydomki „ałtor” oraz „pisacz” chyba do perfekcji opanował sztukę pisania „kryminałów ironicznych”. Czytelnicy mogą liczyć na pełne zaspokojenie jeżeli oczywiście mają apetyt na ironię, sensację, odrobinę lęku, czy szczyptę kontrowersji.

Próbując pokrótce omówić dorobek Aleksandra Janowskiego i wskazać na jakie książki na prezent możemy liczyć należy wymienić:

„Mucha”– czyli pod lekkim tytułem ukryta cała masa intryg, poplątanych wątków, oraz skrajnych często emocji jak: przemoc i brutalność stojąca tuż obok romantyzmu. „Mucha” to książką na prezent dla wszystkich, którzy lubią „niegrzeczne” książeczki i nigdy nie mają dość obrzydliwości. W końcu lektura pozwala poznać naprawdę przemiłych kolegów: szpiegów, agentów, stróżów prawa, niezwykłe kobiety, a to wszystko w świecie podziałów, wielkich pieniędzy, matactw itp., itd.

Podwójna przynęta”- niezwykła książką, bo stanowi pierwszy polski” kryminał ironiczny” umieszczony w realiach brytyjskich. Książka na prezent zarówno dla pań jak i panów, a w szczególności dla miłośników piwa i piłki nożnej.

Specyfik” – mocna, trzymająca w napięciu książką, dzięki której ujrzymy jak drogie może być życie. W grę wchodzi szczepionka przeciw AIDS, a tym samym lek na bolączki setek, tysięcy, milionów osób. Musimy pamiętać, że biznes to biznes, i nikt nie będzie się litował. Książka na prezent dla wszystkich doceniających mocne wrażenia, bo autor morduje bez skrupułów.

Opowieści niezwykłe”-  czyli jak sam tytuł wskazuje niezwykły zbór opowiadań. Każde opowiadanie jest inne więc w jednej książce znajdujemy kilka odrębnych historii, które naznaczone są sensacją. Książka na prezent dla fanów opowiadań oraz porywającej sensacji.

„Satelita”– przeniesie nas na odległą Syberię byśmy wraz z niebywale utalentowana Rosjanką odnaleźli próbki kamieni, które okażą się cenniejsze niż myśleliśmy. Przekonamy się, że niektóre przedmioty nigdy nie powinny opuszczać miejsca swego położenia. Oczywiście książką na prezent dla fanów sensacji ale także poszukujących nutki fantastyki.

„Spirala”– książka na prezent dla czytelników o mocnych nerwach, którzy nie boją się brutalnej batalii potężnych gangów międzynarodowych o przechwycenie narkotycznych szlaków transportowych i niebotycznych zysków.

„Krzyż południa”–  pozwoli nam przyjrzeć się kiełkującemu uczuciu pomiędzy młodym dziennikarzem, a kobietą, której brutal wyrwał torebkę z ręki. Oczywiście nie jest to romantyczna komedia, czy dramat wiec już po chwili zostaniemy wciągnięci w nieprzewidywalny ciąg wydarzeń. Książka niecodzienna, bo autor opisuje historie z dużym wdziękiem i poczuciem humoru.

„Sandy” cz. I”– to obszerna i wielowątkowa powieść obyczajowa, z elementami romansu, sensacji i kryminału, czyli cos miłego dla fanów poszczególnych gatunków. Wato wiedzieć, że ukazał się już „ Sandy cz. II” wiec wszyscy, którzy lubią dłuższe lektury mogą stać się posiadaczami obu książek.

„Pieprz w oczach czyli podśmiewajki”– to lektura, którą docenią wszyscy, którzy lubią i potrafią się śmiać z polskiej rzeczywistości i wszelkiego rodzaju zjawisk społecznych. Poszczególne felietony zawarte w książce mają formę rozmów więc poczujemy się jak rozmówcy lub poboczni obserwatorzy, którzy mogą przyłączyć się do dyskusji. Mylę, że jest to książką na prezent dla dziadka i ojca, bo panowie w pewnym wieku lubią podobną tematykę.

„Tłumacz – reportaż z życia”– to już pozycja z innej bajki, bo Aleksander Janowski tę pozycję poświęca wszystkim, którzy zamierzają odnaleźć się w zawodzie tłumacza. Myślę, że jest to wymarzona książką na prezent dla wszystkich studentów przygotowujących się do podjęcia tego wyzwania.

Jak widać pośród pozycji Aleksandra Janowskiego możemy przebierać do woli i z pewnością natrafimy na wymarzoną książkę na prezent. Choć po niektórych trudno spokojnie zasnąć;)

Strona autora na facebooku: https://www.facebook.com/janowskialeksander/?fref=ts

Więcej na temat książek autora:

http://qulturaslowa.blogspot.com/2015/10/aleksander-janowski-tumacz-reportaz-z.html

http://zpiorem.blogspot.com/2015/02/mucha-aleksander-janowski.html

http://multibook.pl/pl/p/Aleksander-Janowski-Cuda-Polski.-Warszawa-/742

http://zaczytani.pl/ksiazka/krzyz_poludnia,druk

http://www.przykominku.com/spirala

https://woblink.com/e-book,felietony-psychoskok-pieprz-w-oczach_-czyli-podsmiewajki-aleksander-janowski,19172